top of page

Lezzetli Bir Filtre Kahve İçin Demlemenin Klasik Yöntemi

Lezzetli kahveyi demlemek için klasik bir yöntem olan filtre, en az telaşla pürüzsüz ve yüksek oranda içilebilir bir fincan iyi şeyler elde etmenin kesin yoludur. Kaliteli, mülayim yada bayattan, ödüllü, zengin, pürüzsüz lezzetlere kadar değişebilir. Hepsi teknikte ve başlamak için doğru aletlere ve çekirdeklere sahip olmakta bitiyor . Filtre kahve yapmak birkaç basit adımı içerir (filtreden geçirerek sürahideki kahvenin üzerine sıcak su dökün).En bilindik filtre kahve yapımı genellikle elektrikli bir makine, demlemeyi otomatik olarak başlatan ve demliği sıcak bir tabakta sıcak tutan bir zamanlayıcıyı içerir öylece insanlar gün boyunca daha fazlası için geri gelebilir. Bunları büyük olasılıkla uçaklarda, otellerde ve diğer halka açık yerlerde görebilirsiniz.


Kahve ve bir kağıt filtreden hand-pouring yöntemiyle su dökmeyi içeren daha manuel bir demleme tarzı olan ‘’pour-over’’ yöntemine odaklanmayı seçiyoruz. Bu yöntem, kahve miktarı ve genel sonuç üzerinde çok daha iyi kontrol sağlar. Filtre kahvemiz için kullanmayı tercih ettiğimiz iki farklı kit parçası vardır - Chemex ve Hario.


Chemex Nedir?

Chemex, 1940’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde girişimci bir kimyager olan Peter Schlumbohm tarafından icat edilen muhteşem bir pour-over şişesidir. Ahşap boyunluğundan sarkan deri ‘’kravat’’ akıllara gelen ilk görsellerden bir tanesidir. Göz alıcı ve basit bu malzeme James Bond’un filmi From Russia, With Love sayesinde popüler kültüre ismini kazımıştır. Dr. Schlumbohm’un Chemex filtreleri aynı zamanda, topraktaki yağların sürahiye girmesini önleyen ve “çiçeklenmeyi” teşvik eden özel bir kalın filtre kağıdıdir - buna birazdan deyineceğiz.


Hario V6 Nedir?

Hario v6, kahveyi bir sürahi yerine doğrudan içmeye hazır bir fincana süzebilen basit bir cihazdır. Hangi yöntemi kullandığınıza bağlı olarak farklı tatlar ortaya çıkaran deneysel mayalama için harikadır. V60, başlangıçta bilim laboratuvarları için cam eşyalar yapan seçkin Japon üretici Hario tarafından icat edildi. Daha pürüzsüz bir ekstraksiyon için havanın geçmesine izin veren hunide özel çıkıntılara sahip plastik, seramik ve metal çeşitleri vardır. Chemex ve Hario’nun farklı filtreleri farklı tatlar sunabilir, bu nedenle mümkünse her ikisini de denemenizi öneririz. Tüm süreç her biri ile 3-4 dakika sürer


ADIM 1: Kağıt Filtreyi Katlayıp Önceden Nemlendirin.

Kağıdı koni şeklinde katlayın, damıtıcıya yerleştirin. Nemlendirmek, filtrenin olması gerektiği gibi yerinde kalmasını sağlar ve her türlü kağıt tadından kurtulmasını sağlar.


ADIM 2: Kahvenizi Seçin

Tabii ki kökeni ve karışımı seçmeniz gerekiyor. Öğütme açısından filtre kahve en iyi orta öğütme ile sonuç gösterir. Her litre su için 60 gram kahve ölçekleyin. Açıkçası, sadece 250 ml su kullanıyorsanız, bu 15 gr kahvedir. Teraziniz yoksa, iki yemek kaşığı kahve yaklaşık on gramdır. Eğer gerçekten kahveyi seviyorsanız, bir kahve kepçesi içebilirsiniz: bunlardan birinci seviyesi de yaklaşık on gramdır.


ADIM 3: Suyunuzu Isıtın

Herhangi bir mineralin tadı kirletmesini önlemek için filtrelenmiş su en iyi seçenektir, ancak tek seçenek musluksa sorun değil. Spesifik olmak gerekirse, 90 ° C ila 95 ° C’yi veya 30 saniye boyunca kaynatılmış bir su ısıtıcısını hedefleyin.


ADIM 4: ‘’Çiçekleme’’ İşlemine Başlayın

Bu aşamada hafif tekniğe ihtiyacınız olucak. Suyu dışarıdan içe doğru spiral bir şekilde yavaşça dökün, kahve ve suyun sıvıdan karbondioksit kabarcıklarının salındığı bir ‘’çiçekleme’’ (blooming) oluşturmasına izin verin. Tüm zeminlerin tamamen ıslak olduğundan emin olmak için bu aşamada biraz da karıştırabilirsiniz. Kuru lekeler olmamasına dikkat edin.


ADIM 5: Birazdaha Dökün

‘’Çiçek’’ yatıştıktan sonra, su seviyesini sabit tutarak damlatıcı merkezi etrafına sürekli olarak küçük daireler halinde dökün.


ADIM 6: Filtreyi ve Demliği Çıkarın ve Bardağınıza Dökün

Bardağınız veya sürahiniz neredeyse dolduğunda işiniz biter. Bu kadar kolay. Elde edilen içecek güzel ve pürüzsüz olmalı, çok asitli olmamalı ve kesinlikle lezzetli olmalıdır. Lezzetinin en iyi şekilde tadını çıkarmak için doğrudan için veya seçtiğiniz bir tatlandırıcı veya süt ürünü ile zenginleştirin.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page